Wycena Kamienic
- komercyjnych
- mieszkalnych
- czynszowych
- do remontu
Dlaczego coraz większą popularnością cieszą się mieszkania w kamienicach?
Jeszcze kilka lat temu zakup mieszkania w kamienicy nie tylko nie budził entuzjazmu, ale nawet był traktowany w kategoriach zła koniecznego. Lokale mieszkalne w budynkach tego rodzaju nie budziły pozytywnych skojarzeń, wielu osobom jawiły się bowiem jako przestrzenie zimne, znajdujące się w kiepskim stanie technicznym i narażające swojego właściciela na kontakt z sąsiadami, którzy mogą mieć problem ze zdefiniowaniem, na czym polega kultura osobista. Dziś wiele wskazuje na to, że nie tylko nie podzielamy podobnych opinii, ale uważamy je za oparte na stereotypach i nieprawdziwe. Mieszkania w kamienicy cieszą się coraz większą popularnością na rynku wtórnym, okazuje się przy tym, że można wskazać na przynajmniej kilka przyczyn takiego stanu rzeczy.
Nietrudno się domyślić, że kluczowe znaczenie ma wycena kamienicy przemawiająca na ogół na korzyść przyszłego właściciela lokalu. Wspomniany na wstępie kiepski stan techniczny wielu lokali może okazać się prawdziwym błogosławieństwem, choć bowiem lokale w kamienicach są zazwyczaj większe niż te, które oferowane są w blokach wielorodzinnych sprzedawanych na rynku pierwotnym i wtórnym, ich cena jest dużo niższa. Owszem, nowy właściciel musi liczyć się z koniecznością poniesienia pewnych nakładów finansowych już po sformalizowaniu zakupu, nie da się jednak ukryć, że nie muszą być one wcale na tyle duże, aby do niego zniechęcały.
Źródła zainteresowania wyceną kamienicy
Poszukując przyczyn, dla których wycena kamienicy cieszy się rosnącą popularnością w pierwszej kolejności wypada wspomnieć o tym, że zakup lokalu wchodzącego w jej skład może być ciekawym rozwiązaniem z punktu widzenia osób, które starają się o kredyt. Zazwyczaj nie jest ona zbyt wysoka i często jest porównywalna z wyceną znacznie mniejszego mieszkania na rynku wtórnym. Można zatem liczyć na wsparcie ze strony banku, a jednocześnie na lokal, w którym da się mieszkać przez wiele lat. Bardzo często okazuje się też, że za zamieszkaniem w kamienicy przemawia jej lokalizacja. Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym musimy liczyć się z tym, że będzie ono zlokalizowane poza ścisłym centrum miasta. Nieco inaczej sytuacja przedstawia się w odniesieniu do rynku wtórnego i w tym przypadku mamy jednak podstawy do obaw o to, że atrakcyjność cenowa nie będzie szła w parze z usytuowaniem lokalu. Tymczasem położone w centrum mieszkanie w kamienicy potrafi być o co najmniej kilkanaście procent tańsze od podobnego lokalu w nowszym bloku. Nie powinno dziwić więc to, że zainteresowanie kamienicami wykazują nie tylko osoby fizyczne, ale i przedstawiciele firm. Nie brakuje również osób zastanawiających się nad osiedleniem się w kamienicy przede wszystkim dlatego, że zapewnia ona wyższy komfort życia niż niewielkie mieszkania oferowane przez deweloperów. Owszem, w zdecydowanej większości przypadków wiąże się to z pewnymi kosztami, nie brakuje jednak kupców gotowych do ich poniesienia.
Wycena kamienic
Wyceną kamienic zajmują się zazwyczaj rzeczoznawcy majątkowi wynajęci przez biura nieruchomości lub właścicieli obiektów. Przedstawiciele biur nieruchomości podejmują konkretne kroki, aby klient był zadowolony i usatysfakcjonowany. Biuro zaś ma zyskać na prowizji, którą pobiera od właściciela nieruchomości dzięki rzetelnej wycenie kamienic, która umożliwia szybką i owocną sprzedaż obiektu. Wycena kamienic przysparza często dużych problemów samym posesorom, nie zawsze są oni związani ze światem handlu, w wielu przypadkach wchodzą w posiadanie posesji przypadkowo na przykład w ramach nabycia spadku po zmarłej osobie z rodziny. Takim ludziom trudno ocenić rzeczywistą wartość nieruchomości. Porównują oni ceny podobnych obiektów w różnych czasopismach specjalistycznych, w zwykłych, codziennych gazetach czy Internecie. Wskazane w takim wypadku jest śledzenie i zgłębianie tematu związanego z wyceną kamienic, aby nie stracić pieniędzy sprzedając „po kosztach”. Wycena kamienic spędza sen z powiek właścicielom i dlatego też często w grę wchodzą nierealne ceny, wyimaginowane przez posiadaczy niezorientowanych w temacie. Dużo zależy także od samego stanu nieruchomości, im jest on lepszy tym łatwiej ją sprzedać za większe pieniądze